Podczas tego webinaru, nasi prelegenci poruszali następujące tematy:
W ramach wystąpienia dr. Dominika Lubasza przedstawione zostały nowe zasady dofinasowania do wynagrodzeń, świadczeń postojowych oraz pożyczek dla mikroprzedsiębiorców.
W części webinaru, poświęconej istotnym zmianom w prawie pracy, adw. Jerzy Hajn zwrócił uwagę na nowe kwestie związane z dofinansowaniem z FGŚP, przymusowe wykorzystanie zaległych urlopów, a także omówił możliwość wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji.
Adw. Michał Żmijewski poruszył temat warunków wykonywania pracy zdalnej, w tym możliwości skierowania do jej wykonywania oraz odwołania pracownika z pracy zdalnej. Zostały poruszone zagadnienie obowiązków pracodawcy związanych z pracą zdalną oraz zasygnalizowana zostanie kwestia odpowiedzialności pracodawcy względem pracownika pracującego w trybie zdalnym. Zasygnalizowana została również kwestia wzajemnej relacji przepisów dot. pracy zdalnej i telepracy oraz podniesiona zostanie kwestia roli regulaminu wykonywania pracy zdalnej.
W ramach części poświęconej zmianom w zakresie prawa zamówień publicznych omówiliśmy nowe przepisy w zakresie zmiany umowy o zamówienie publiczne, czasowy zakaz potrącania kar umownych z wynagrodzenia wykonawcy, nowe rozwiązania dotyczące wadium i zabezpieczenia należytego wykonania umowy, a także zaliczkowania i płatności umownego wynagrodzenia w częściach. Odpowiedzieliśmy również na pytanie, czy po wejściu w życie Tarczy 4.0 zamawiający nadal jest obowiązany publikować ogłoszenie o zamówieniu na tablicy ogłoszeń w swojej siedzibie.
Wystąpienie apl. Michał Przybysz dotyczyło zmian podatkowych, które zostały wprowadzone na mocy Tarczy Antykryzysowej 4.0. W ramach wystąpienia omówione zostały rozszerzenie katalogu darowizn podlegających odliczeniu od podstawy opodatkowania w związku ze zmianami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Przywołane zostały także regulacje dotyczące terminów związanych z dokumentacją cen transferowych oraz z raportowaniem schematów podatkowych. Prezentacja objęła także wprowadzenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niektórych kar umownych i odszkodowań, zmiany w stosowaniu ulgi na złe długi oraz zmiany dotyczące stosowania certyfikatów rezydencji.
W trakcie prezentacji adw. Adama Szkurłata omówione zostały główne założenia obejmujące wsparcie przedsiębiorców, którzy zawarli umowy kredytów bankowych w związku negatywnymi następstwami epidemii COVID-19. Analizie poddane zostały w szczególności zasady dopłat do odsetek, dotyczące takich kwestii jak: krąg podmiotów uprawnionych do ubiegania się o dopłaty, procedura uzyskania dopłat, wymagania formalne wniosków, wysokość dopłat oraz kwestie podatkowe. Ponadto przybliżone zostały znowelizowane przepisy dotyczące zawieszenia kredytów konsumenckich i hipotecznych, precyzujące procedurę ubiegania się o zawieszenie zobowiązań oraz obowiązki kredytodawcy i kredytobiorcy w przypadku zawieszenia.
W trakcie prezentacji r. pr. Witolda Chomiczewskiego omówiona została modyfikacja w ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Miała ona pozytywnie wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorców - dłużników poprzez ograniczenie naliczania z mocy prawa odsetek ustawowych po upływie 30 dni od dnia dostarczenia towaru. W drugiej części wyjaśnione zostały zasady prowadzenia zdalnych kontroli przedsiębiorców.
Bogata praktyka stosowania prawa gospodarczego, prawa pracy, prawa własności intelektualnej i nowych technologii. Specjalista z zakresu prawa przewozowego. Odpowiedzialny za obsługę prawną spółki kapitałowej o znaczącej pozycji rynkowej w segmencie TSL.
Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii. Ma doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce. Doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.
Doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w prawie nowych technologii, e-commerce, własności intelektualnej, ochronie danych osobowych oraz w prawie gospodarczym. Tegoroczny laureat rankingu "The Legal 500" oraz rekomendowany przez "Chambers and Partners".
Zajmuje się bieżącą obsługą przedsiębiorców z branży informatycznej, motoryzacyjnej i ubezpieczeniowej, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki ubezpieczeń osobowych i gospodarczych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu postępowań cywilnych i gospodarczych.
Posiada doświadczenie zawodowe zdobyte w wiodących na łódzkim rynku kancelariach prawnych, związane w szczególności z obsługą w zakresie doradztwa podatkowego. Specjalizuje się także w prawie pracy, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki zatrudniania cudzoziemców.
Specjalizuje się w prawie pracy, prawie ubezpieczeń społecznych oraz prawie cywilnym. W codziennej praktyce zajmuje się pomocą prawną z zakresu prawa cywilnego i prawa pracy, w tym opracowywaniem umów związanych z obrotem gospodarczym.